LASER CO2 - USUWANIE BLIZN

W Centrum Medycznym Łubna używamy specjalistycznego sprzętu do korekcji blizn – Lasera Frakcyjnego co2 Smart Xide 2.

 

Czym są blizny?

Blizna jest efektem odkładania włókien kolagenu, które tworzą się jako naturalna część procesu gojenia w następstwie uszkodzenia skóry. Pomimo, iż podlega ona licznym zmianom w procesie gojenia, dojrzała blizna nigdy nie osiągnie takiej wytrzymałości i elastyczności jaką charakteryzuje się otaczająca ją skóra. Mieszki włosowe i gruczoły potowe w miejscu blizny nie będą odrastać.

Dlaczego powstają blizny?

Gdy następuje przerwanie ciągłości skóry, organizm ludzki zaprogramowany jest tak, by jak najszybciej naprawić uszkodzone miejsce, poświęcając na to całą energię oraz dostępne środki, tak by proces gojenia nastąpił szybko, co nie oznacza że przebiega on idealnie. W rezultacie występuje nadprodukcja kolagenu w miejscu rany, co prowadzi do powstawania blizn.

Czy wszystkie blizny są takie same?

Ze względu na fakt, że proces gojenia u każdej osoby przebiega inaczej, ostateczny wygląd blizny może się różnić. Czynniki, takie jak: typ skóry, lokalizacja blizny, rodzaj blizny, wiek blizny, a nawet stan odżywienia będą odgrywać rolę w ostatecznym ustaleniu, jak wyglądać będzie blizna.

Rodzaje blizn można podzielić na następujące kategorie:

→ Zwykłe blizny pojawiają się w wyniku procesu zapalnego. Na początku są ciemne, z czasem stają się bardziej płaskie i jaśniejsze, w efekcie widoczne są jako delikatne linie.
→ Blizny zanikowe powstają poniżej powierzchni skóry, powodując występowanie zagłębień na jej powierzchni. Ich przykładem są blizny po trądziku lub ospie.
→ Zwykłe przerostowe rozrastają się ponad uszkodzoną skórę, ale zawsze w granicach rany. Charakteryzują się one nadmierną ilością kolagenu.
→ Bliznowce (Keloidy) są to przerośnięte blizny, które rozprzestrzeniają się poza granice rany. Powiększają się wraz z upływem czasu i zazwyczaj odnawiają się po wycięciu.

Rozstępy

Rozstępy pojawiają się najczęściej w okresie szybkiego przyrostu masy ciała (okres dojrzewania u nastolatków, ciąża).
Skóra wtedy może ulec gwałtownemu rozciągnięciu, w skutek czego następuje zerwanie sieci włókien kolagenowych znajdujących się w skórze właściwej.
Następnie podczas procesu gojenia powstają blizny. Blizny te widoczne są na powierzchni skóry jako rozstępy.

Co możemy zrobić z bliznami?

KOREKTA CHIRURGICZNA I TERAPIA LASEROWA.
Są to metody stosowane, aby zmienić lub wymodelować kształt blizn w celu poprawy ich wyglądu.

W Centrum Medycznym Łubna używamy specjalistycznego sprzętu do korekcji blizn Lasera Frakcyjnego co2 Smart Xide 2.

 

Laserowa redukcja blizn i rozstępów (w zależności od wielkości blizny) 1 zabieg od 150zł